Godina je 1912., drugi je dan prosinca.U Trogir stiže splitski fotograf I. Znidarčić.Dokumentira stanje na gradilištu Režije duhana u Trogiru i stvara izuzetno interesantne fotografije od kojih neke ranije nismo imali priliku vidjeti! Njih u originalu (koje čuva Ministarstvo kulture RH - arhiv KO u Splitu) detaljnije može razgledati svatko koga put nanese u atrij Muzeja grada Trogira od 3. do 30. kolovoza 2020. U tom će razdoblju, svaki dan 10:00 - 13:00 te 18:00 - 21:00, biti otvorena Izložba nacrta zgrade Režije duhana u Trogiru autorice Aleksandre Bilić Petričević. Više o izložbi možete saznati OVDJE.
Izložba nacrta zgrade Režije duhana u Trogiru: fotografija I. Znidarčića, izvor: MKRH - arhiv KO u Splitu |
Rok za predaju ponuda za gradnju Režije bio je 4. srpnja 1910. Već sljedeći dan ponude su pregledane, a gradnja se dodjeljuje ovlaštenom poduzetniku Eduardu Žagaru koji je radio većinu projekata izvedenih početkom 20. stoljeća u Trogiru - stabilizaciju zvonika katedrale, zgradu suda, obnovu zgrade samostana na Dridu, novu zgradu ubožišta sv. Lazara, ...
Izložba nacrta zgrade Režije duhana u Trogiru: fotografija I. Znidarčića, izvor: MKRH - arhiv KO u Splitu |
Turbulentno je bilo prije samog raspisivanja natječaja... Malo je nedostajalo da se zbog važnosti projekta izgradnje Režije duhana u Trogiru žrtvuje čak i tvrđava Kamerlengo! O tome, među ostalim, piše autorica izložbe u katalogu - najnovijem izdanju Muzeja grada Trogira koji će se moći kupiti po cijeni od 60,00 kuna. U nastavku donosimo ulomak teksta s informacijama koje će vam, nadamo se, biti izuzetno zanimljivo pročitati:
Izložba nacrta zgrade Režije duhana u Trogiru: fotografija I. Znidarčića, izvor: MKRH - arhiv KO u Splitu |
"... U trogirsko – lećevačkom kraju uzgajalo se više od 1,3 milijuna strukova duhana, zbog čega više nisu bile dostatne prostorije zgrade Režije duhana u Splitu. Ministarstvo financija pristalo je na osnivanje ureda za otkup duhana u Trogiru. Glavna je preokupacija dalmatinskih političara toga doba, pa tako i trogirskih predstavnika gradske vlasti, privlačenje austrijskog kapitala, stoga je objeručke prihvaćen prijedlog za gradnju zgrade za otkup i obradu duhana... Dugo su trajali pregovori između Općine i državne uprave te je dogovoreno da se podigne zgrada pored tvrđave Kamerlengo. Za tu svrhu bi se, za 60.000 kruna, od Općine otkupila susjedna zgrada s okolnim zemljištem u kojoj je bila smještena osnovna škola. Prema tom planu, zbog nedostatne površine terena, upotrijebio bi se i prostor unutar tvrđave Kamerlengo, kojeg je Općina bila spremna žrtvovati zbog važnosti ovog projekta. Opravdavali su svoju nerazumnu odluku argumentima da je tvrđava, osim kule koja je dobro sačuvana, u ruševnom stanju, posebno krunište i južni zid koji je raspuknut, nagnut i poduprt s unutrašnje strane te mu prijeti opasnost od pada. Prema tome, Općina bi bila prisiljena, zbog opće sigurnosti, poduzeti potrebne mjere, jer je prijetilo urušavanje. Općina Trogir se na zahtjev Ureda za otkup duhana u Splitu obratila Ministarstvu financija u Beču s molbom da joj se ustupi tvrđava radi rušenja. Obaviješten je i konzervator Bulić, kojeg se moli da zahtjev podupre zbog životnog pitanja siromašnog grada. Don Frane Bulić je zajedno s prof. Aloisom Rieglom, generalnim konzervatorom Središnje komisije u Beču i arhitektom Ćirilom Ivekovićem 1904. godine pregledao tvrđavu Kamerlengo te su odlučili da se može ustupiti za upotrebu Režiji duhana pod uvjetom da se sačuva u cijelosti. Još je neko vrijeme ta ideja bila aktualna, no konzervator Bulić se protivio ne samo rušenju nego i većem pregrađivanju zbog nove namjene. Radi ovog osjetljivog pitanja izvjestio je Kotarsko poglavarstvo u Splitu 1907. godine, moleći ih da se spriječi bilo kakva preinaka Kamerlenga prije dozvole konzervatora i Središnje komisije za spomenike u Beču. Bulić je protestirao i u Ministarstvu financija u Beču te je 18. prosinca 1907. godine brzojavom stigla obavijest da se odustaje od adaptacije tvrđave Kamerlengo, a kako bez toga nije bilo dovoljno prostora, odustaje se i od gradnje Režije duhana u Trogiru. Za građanstvo, a posebno općinsko poglavarstvo, ta je vijest bila veliko razočaranje, jer su izgubljena znatna sredstva kojima su se mogli riješiti mnogi akutni gradski problemi. Načelnik dr. Josip Slade odmah je otputovao u Beč da bi ukazao na gospodarske štete zbog odustajanja od gradnje zgrade Režije duhana u Trogiru te je dobio obećanje da će se Općini pomoći. Zahvaljujući interesu prijestolonasljednika nadvojvode Franje Ferdinanda konačno je izabran teren u vlasništvu Općine koji se nalazio u blizini crkve Gospe od Mora na Čiovu..."
Izložba nacrta zgrade Režije duhana u Trogiru: fotografija I. Znidarčića, izvor: MKRH - arhiv KO u Splitu |
Vjerujemo da su vas ove zanimljive fotografije potaknule da dođete u atrij Muzeja grada Trogira tijekom kolovoza i razgledate, kako njih, tako i nacrte zgrade Režije duhana u Trogiru! Nekoliko ulomaka možete već sada razgledati na Instagramu @trogirmuseum.Hvala što ćete dijeljenjem ovog posta na društvenim mrežama pozvati prijatelje da vam se priduže! Vidimo se 3. - 30. kolovoza u atriju Muzeja grada Trogira!
Facebook: Trogir Time Travel
Instagram: @trogirmuseum