četvrtak, 29. kolovoza 2024.

Zavirili smo u publikaciju "100 lica trogirskih razglednica"...

 
... i vidjeli 100 prekrasnih prizora našeg grada reproduciranih na kartolinama objavljenima od 1897. do 1960. godine! Naravno, osim ovog "melema za oči", iz uvodnih, kao i popratnih tekstova smo saznali brojne zanimljivosti o našem gradu, samim razglednicama, ali i njihovim izdavačima i prodavačima.
 




Jeste li se ikad zapitali tko je prvi Trogiranin koji je pokrenuo izdavanje razglednica sa svojim "potpisom"? Znate li kada je to bilo? A znate li tko je najproduktivniji izdavač razglednica s trogirskim motivima? Čime se sve bavio? Koji su trogirskih hotelijeri izdavali razglednice? Tko je "A." u tiskanoj oznaci "A. Ferrari", a tko "G." u "G. Decaris"? S kim je u Trogiru surađivao tršćanski izdavač koji  je imao "odabrano i prektično putujuće osoblje koje na zahtjev odlazi u bilo koji grad, bez ikakvih dodatnih troškova za kupca"? Koja je trogiska obrtnica imala trgovinu fotografskog materijala i razglednica u crkvici sv. Sebastijana? Koja je pak obrtnica imala registriranu "prodaju kartulina" od 1911.? Koja je najstarija poznata razglednica Trogira i što se na njoj nalazi?

Odgovori na sva ova pitanja nalaze se u katalogu izložbe "100 lica trogirskih razglednica" koje će javnosti biti predstavljeno večeras, 29. kolovoza 2024. u 20:30 u dvorištu Muzeja grada Trogira. Hoćete li svratiti?

U predstavljanju najnovijeg izdanja Muzeja grada Trogira sudjelovat će dr. sc. Fani Celio Cega, ravnateljica Muzeja grada Trogira, Ljubomir Radić, ravnatelj Hrvatskog pomorskog muzeja Split te autorice - Daniela Kontić i Maja Maljković Zelalija. Za sjajno grafičko oblikovanje zaslužna je Anabela Teslić iz Grafičkog studija Mario, a tisak publikacije i pripremu izložbe omogućili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Grad Trogir.






utorak, 13. kolovoza 2024.

TG kalendar | Povjesničar Pavao Andreis

 Smatra se da je povjesničar Pavao Andreis, sin Dominika i Katarine Vitturi, rođen oko 1610., umro (prije) 13. 8. 1686. godine. Živio je u Trogiru gdje je vršio brojne komunalne službe, od čega se kao posebno ugledna ističe služba operarija crkovinara stolne crkve. Njegovo je kapitalno djelo Povijest grada Trogira - Storia della città di Traù u kojemu piše povijest grada od osnutka do svojeg vremena - pretkraj Kandijskog rata. Također je napisao povijesno vrijedne spise Translazione di San Giovanni vescovo di Traù fatta li 4 Maggio l’anno 1681 i službeni spis Operaria (Kaptolska biblioteka u Trogiru) u kojem su zabilježeni podaci o uzdržavanju i opremi katedrale.

 

 

Danas, 338 godina nakon njegove smrti, prigodno donosimo zanimljiv popis crkvi koje navodi i opisuje u osmom dijelu svojeg djela Povijest grada Trogira - Storia della città di Traù.


U Malom polju Andreis nabraja preko dvadeset crkvi: sv. Ilije, sv. Vida, sv. Danijela, sv. Marije od Sviraca (Zvirača, Gospe od Sniga), sv. Marije od Konačvina, sv. Nikole od Ivernića (od Mula), sv. Mihovila od Ivernića (od Lavdira), sv. Petra (u polju Kaštela), sv. Marije od Brda kod Karbana (Gospe od Demunta), sv. Julijana, sv. Katarine, sv. Kuzme i Damjana, sv. Eustahija na brdu Carbanu, sv. Ivana Krstitelja na mjestu zvanom Bile Brige; sv. Margarite, sv. Stjepana, sv. Nikole, sv. Petra na Crvenoj zemlji (Ribola), sv. Stjepana nad Zgonom, sv. Jurja na Travarici, sv. Marije od Anđela (u staro vrijeme spojena s onom sv. Frane), sv. Barbara na Travarici za koju se smatra da ju je utemeljila Bitkula, sestra bl. Augustina Kažotića. Osim navedenih, u Malom polju "bile su u staro virjeme kapelica sv. Klementa na otočiću malo udaljenom od mlinova prema zapadu; kapelica sv. Lovre i sv. Ivana pod Karbanom, koje sada nisu ostavile nego srušene tragove..."

U samom gradu Andreis navodi katedralnu crkvu sv. Lovre, opatsku crkvu sv. Ivana Krstitelja, crkvu sv. Duha glasovitu po staroj bratovštini koja njome upravlja, crkvu sv. Martina (danas sv. Barbara), crkvu sv. Stjepana Prvomučenika zvanu Planiter, crkvu sv. Marije od Plokate, sv. Marije od Karmena, Svih svetih, sv. Sebastijana, sv. Roka, sv. Dominika, sv. Nikole, sv. Mihovila Arhanđela.

Na Čiovu, Andreis spominje kapelu na morskoj obali posvećenu Marijinu Očišćenju, sazidanu kao zavjet za glasovitu pobjedu Trogirana nad Splićanima (Gospe kraj Mora), crkvu sv. Andrije, sv. Ciprijana, sv. Jakova Apostola, sv. Tome Apostola, sv. Petra, sv. Teodora, sv. Mavra, sv. Nikole, sv. Jerolima, sv. Karla u selu Maraviću, u selu Okruku sv. Ivana Krstitelja, sv. Antuna u blizini ljetnikovca braće Racettini. Na Čiovu se, navodi Andreis nalaze Sveta Marija od sv. Lazara, sv. Marija od Drida i Sveti Križ kojima upravljaju fratri.


Koje sve crkve Andreis još spominje možete pročitati u Povijesti grada Trogira I, izdanju Književnog kruga Split iz 1977. godine...