23. ožujka u Trogiru su rođena dva poznata i priznata arhitekta, jedan od njih bio je i graditelj, a jedan i konzervator. Vicko Andrić, arhitekt i prvi stručni hrvatski konzervator rođen je na današnji dan prije 228. godina - 1793., dok je graditelj i arhitekt Josip Slade Šilović rođen prije 193 godine - na današnji dan 1828. godine.
Vicko Andrić školovao se u Splitu, Zadru i Rimu. Na Arhitektonsko-agrimetrijskom fakultetu koji upisuje 1812. godine stekao je zvanje vještaka mjernika, a na Umjetničkoj akademiji sv. Luke 1816. zvanje arhitekta. Posljednje godine studija upravljao je arheološkim iskapanjima na rimskom Forumu. Nakon školovanja Andrić se vraća u Split. Nedugo nakon povratka imenovan je za "privremenog kraljevskog okružnog inženjera". S obzirom da je pokazao veliki interes za starine već tijekom studiranja, po povratku u Split posvetio se istraživanju i zaštiti Salone i Dioklecijanove palače.
Kao mjernik zadarskog i splitskog kotara regulirao je vode Neretve, Cetine i Krke te močvare, projektirao je ceste, mostove i druge građevine te pregradio dio splitskih lazareta u zatvore, sudjeluje u radovima komisije za obnovu bivšeg Kneževa dvora, obnavlja vrh zvonika stolne crkve, ...1853. povjerena mu je provjera trase staroga rimskog vodovoda; za nepune dvije godine otkrio je i otkopao sve njegove ostatke.
Umro je u Splitu 15. siječnja 1866. godine.
Njegovo ime nosi nagrada koja se dodjeljuje za izvanredna postignuća u području zaštite kulturne baštine u Hrvatskoj, za postignuća u konzervatorsko-restauratorskim radovima na očuvanju kulturne baštine, istraživanju i dokumentiranju kulturnih dobara, razvoju konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske struke i unapređenju sustava zaštite kulturne baštine te očuvanju i obogaćenju ukupnog fundusa kulturne baštine Republike Hrvatske.
Josip Slade se školovao u Splitu i Padovi, gdje je doktorirao filozofiju, a potom završio studij graditeljstva i inženjerstva. O njegovu školovanju brinuo se dobročinitelj, očuh Juraj, pa je u znak zahvalnosti Josip prezimenu Slade dodao i njegovo prezime Šilović.
Od graditeljskih djela najznačajnija su mu zgrada kazališta u Šibeniku, cesta preko Zagore do Lećevice, crkva na gradskom groblju u Trogiru, veliki čiovski most, napajalište s pitkom vodom na izvoru Dobrić, kuća Puović, palača Moretti na Čiovu, brojne ceste, putovi i mostovi u Crnoj Gori, primjerice pravac od Njeguša do Cetinja, pravac Cetinje — Rijeka Crnojevića, pravac Rijeka Crnojevića — Podgorica, pravac Kotor — Cetinje posebno impresivan zbog 25 serpentina na trasi u pravoj liniji od kojih jedna doseže i 2 kilometra, pravac Rijeka Crnojevića - Virpazar, ... Od zgrada ističu se Zetski dom Crnogorskog kraljevskog kazališta, zgrada austrougarskog veleposlanstva na Cetinju, Dvorac kneza Nikole u Nikšiću te Lazaret u Herceg Novom, a od infrastrukturnih objekata pomorska luka u Baru te Carev most u Nikšiću.
Umro je u Trogiru 15. lipnja 1911. godine.
U okviru Stivanje 2018. godine u Muzeju grada Trogira održan je okrugli stol te izložba "Graditeljski opus trogirskog arhitekta Josipa Slade u Crnoj Gori". Više o ovom graditelju možete saznati iz izdanja Muzeja grada Trogira "Arhitekt Josip Slade" autora Cvita Fiskovića, ali i u dokumentarnom filmu HRT-a:
Iz rubrike TG KALENDAR pročitajte i:
Zavežite se - polijećemo u 1935.! | TG kalendar, epozoda 14 .: Avijatičari
Na današnji dan prije 49 godina službeno je osnovan Folklorni ansambl "Trogir"
Legendarni rukometni trener Vinko Kandija preminuo je na današnji dan prije 19 godina
MACA ŽVEK! | Prije točno 50 godina premijerno prikazana "Šporka posla"
TV redatelj Marin Kalebota rođen je u Trogiru na današnji dan 1931. godine
Na današnji dan prije 71. godinu rođen je Nikola Buble
Ante Ivačić - lik iz "zlatne knjige" trogirske prošlosti
Dan užežin Stivanje, 13. studenog 1892. godine, rođen je dr. don Ivan Delalle
Na današnji je dan 1874. godine u Segetu Donjem rođen Vinko Lozovina
Na današnji dan prije 211 godina rođen je dr. don Antonio Lubin
Nema komentara:
Objavi komentar