ponedjeljak, 31. prosinca 2018.

Vrijeme leti, grad ostaje


Još je jedna godina na izmaku. Možda ćete osobno pamtiti sreću, a možda tugu, možda ljepotu, a možda ružnoću, možda vam je 2018. bila dobra, možda nije... A što će ostati zapisano u vremenu, u povijesti, što će netko u budućnosti moži napisati u članku pod naslovom "Vrijeme leti"... tko zna! 
Pred vama nije ubičajen pregled trogirske godine, pa pogledajmo - što je to, zaokruženo, ostalo u ovoj, 2018. godini...





PRIJE 80 GODINA...
1938.

➤ gradska loža je obogaćena reljefom Ivana Meštrovića s prikazom bana Petra Berislavića.


Iako je postavljanje Meštrovićeva reljefa s prikazom P. Berislavića bilo planirano 1934., on je postavljen 1938.




PRIJE 90 GODINA...
1928.

➤ u Trogiru je osnovana prva kulturno-turistička organizacija pod nazivom "Društvo za uljepšavanje grada", kao preteča "Društvu za unapređenje turizma" (osnovano 1936.)
➤ na mjestu crkve sv. Stjepana, ukinute 24. 11. 1808., i okolnim česticama podignuta je masivna zgrada - kuća Calebotta uz koju se pružao prostran perivoj. U ovoj je kući tijekom povijesti bilo smješteno prvo trogirsko kino, dugi niz godina ljekarna, a danas je u njoj gradska kavana i restoran.
➤ kao što smo već pisali - u jesen ove godine don Ivan Delalle u Trogiru, u potkrovlju kuće Stanošević pronašao reljef visok 45 i širok 30 centimetara... bio je to reljef Kairosa. O svemu više možete saznati na poveznici "Trogirski Kairos 1928. - 2018."



PRIJE 100 GODINA...
1918.

➤ 28. 10. odvaljena je glava s poprsja spomenika Franji Josipu I. Glava i poprsje čuvaju se u Muzeju grada Trogira, a što se dogodilo možete detaljnije saznati u priči "Mi znamo di mu je glava (nije u torbi!)"


28. 10. 1918. | Foto: Muzej grada Trogira



PRIJE 110 GODINA...
1908.

➤ općinska je uprava odlučila podići spomenik Franji Josipu I. u parku Žudika. Spomenik je svečano otkriven 2. 12. 1910.
➤ u Trogiru je osnovano sportsko društvo Hrvatski Sokol. "Prvi izstup Hrvatskog Sokola" 27. 10. 1908. dokumentiran je fotografijom:




➤ tiskana je Andreisova "Povijest grada Trogira" - "Storia della citta di Trau". 
➤ porušena je kula iz helenističkog doba, uklopljena u srednjovjekovne zidine i nekadašnju Biskupovu palaču:

Foto: Arhiv Konzervatorskog ureda,  preuzeto iz I. Babić: Trogir  - grad i spomenici




 PRIJE 120 GODINA...
1898.

➤ popravlja se riva kod tvrđave Kamerlengo.
➤ u požaru koji je buknuo 17. 8. stradava crkva Svetog Duha:







PRIJE 150 GODINA...
1868. 

➤ dovršene su preinake Čiovskog mosta - postavljena je željezna, pokretna konstrukcija. Kao autor projekta, posebno pokretnog dijela, navodi se Giuseppe Mauser. Model mosta bio je izložen na Svjetskoj izložbi u Londonu 1862. godine!





PRIJE 180 GODINA...
1838.

➤ saksonski kralj Friedrich August dolazi u Trogir. Osnovna svrha njegova obilska bila je - skupljanje bilja! Zato je posjetio park Garagnin za kojeg je rekao: "Malog je prostranstva, ali uređen po modernom i vrlo lijep".


PRIJE 190 GODINA...
1828.

➤ botaničar Giovanni Miotto sastavio je katalog bilja parka Garagnin. Prema popisu, u vrtu je raslo oko 350 vrsta, od kojih je 1989. bilo tek 30-ak! Danas ih je još i manje (no nadamo se da ovaj park očekuju bolji dani...).
➤ u lipnju Papa ukida trogirsku Biskupiju i pripaja je splitsko-makarskoj.



PRIJE 200 GODINA...
1818.

➤ car Franjo I. sa suprugom, Karolinom Augustom, posjetio je Dalmaciju. Među ostalim gradovima i mjestima posjetio je i Trogir, a odsjeo je u Biskupovoj palači:


Biskupova palača, ulomak stare fotografije



PRIJE 210 GODINA...
1808.

➤ podignut je Marmontov glorijet, o čijem povijesnom putu možete čitati u članku "Uzbudljiva završnica! Aut za Marmontov glorijet!" 




PRIJE 310 GODINA...
1708. 

➤ nastala je karta G. Justera koja se čuva u Austrijskom državnom arhivu u Beču:




PRIJE 320 GODINA...
1698.

➤ nastali su portreti obitelji Andreis koje možete vidjeti u Muzeju grada Trogira. Prije nekoliko godina jedan od njih je, onaj koji prikazuje Luciju Andreis, postao poznatiji javnosti zbog sudjelovanja u projektu Museum of Selfies:






PRIJE 400 GODINA...
1618.

➤ je, prema rukopisu Chiese in Trau, dovršena nova crkva Gospe od Karmela, o čemu svjedoči i natpis na njenom pročelju:





 PRIJE 420 GODINA...
1598.

➤ Pelegrina Cippico, Koriolanova unuka, daje podići zvonik crkve sv. Nikole. Zvonik se pripisuje Trifunu Bokaniću.



PRIJE 430 GODINA...
1588.

➤ sagrađena je crkva Svih Svetih.
➤ tada je u Trogiru živjelo 1709 ljudi u gradu, 208 u predgrađu u Pasikama te 912 u predgrađu na Čiovu, izvještava knez Alvise Barbaro.



PRIJE 470 GODINA...
1548.

➤ sagrađena je, s unutrašnje strane zidina, uz jedna gradska vrata, zavjetna crkvica posvećena sv. Roku, zaštitniku od kuge



PRIJE 550 GODINA...
1468.

➤ prema ugovoru od 4. 1., sklopljenom s Andrijom Alešijem i Nikolom Firentincom, podignuta je kapela sv. Ivana Trogirskoga



PRIJE 670 GODINA...
1348.

➤ u trogirskoj je katedrali pokopan knez Mladen III. Svoju želju da bude sahranjen baš tu izrazio je u svojoj oporuci



PRIJE 710 GODINA...
1308.

➤ uređeno je groblje ispred katedrale po kojem se i danas taj prostor naziva cimarotij. To je bilo glavno gradsko groblje do početka 19. stoljeća:





PRIJE 1580 GODINA...
438.

➤ nastao je sarkofag koji spominje Arpacijana koji je svojoj supruzi Maksimili kupio kameni kovčeg od klesara Projecta. Project je, prema tome, prvi poimence poznati klesar u Trogiru (!!!), a prednju stranu sarkofaga o kojem govorimo možete vidjeti u lapidariju Muzeja grada Trogira:





I za kraj (ima toga još, ali da ne bismo bili dosadni i kako bismo ostavili nešto za 2028. 😀) spomenimo i jednu ne tako okruglu obljetnicu, ali završava na -8 i jako je važna... Naime,
➤ 158. GODINE PRIJE KRISTA PRVI SE PUT SPOMINJE GRAD TROGIR.
Spominje ga povjesničar Polibije u djelu Historiae.



Što mislite, po čemu će se pamtiti 2018., što će netko 2818. moći napisati da se dogodilo u Trogiru prije 800 godina? Možda o tome bude organiziran i znanstveni skup poput onog održanog ove godine u povodu obilježavanja 800 godina prvog franjevačkog samostana i crkve Gospe od Anđela u Trogiru? Tko zna...

Javite nam svoje mišljenje u komentarima na našoj facebook stranici Trogir Time Travel.




Priredila: Maja Maljković Zelalija
Izvori: Babić, Ivo: Trogir - grad i spomenici,
Piplović, Stanko: Graditeljstvo Trogira u 19. stoljeću;
Delalle, Ivo: Trogir - vodič po njegovoj historiji, umjetnosti i životu




Nadamo se da ste u ovom pregledu saznali nešto što do sada niste znali.
Nadamo se i da ćete podijeliti ovaj članak kako bi i vaši prijatelji na društvenim mrežama imali priliku naučiti nešto što možda nisu znali...





petak, 7. prosinca 2018.

3 x Tri ista s mista



Mislimo na tri seta fotografija snimljenih s istog mjesta u drugo vrijeme:



~ 1 ~










~ 2 ~









~ 3 ~









Sigurni smo da znate za još ovakvih primjera!
Javite nam za njih na Facebook stranici Trogir Time Travel! :)



Podijelite ovu zanimljivost s prijateljima

ponedjeljak, 12. studenoga 2018.

Tri ´Stivanjske´ fotografije iz naftalina



Bliži nam se Stivanja - Dan grada Trogira i blagdana sv. Ivana Trogirskog. Tim povodom na
Instagram stranici Muzeja grada Trogira @trogirmuseum objavljene su tri zanimljive fotografije
svečane, Stivanjske tematike. Sigurni smo da barem jednu od njih niste do sada vidjeli...



Procesija u povodu proslave sv. Ivana Trogirskog

4. 1. 1468. Andrija Aleši i Nikola Firentinac potpisali su s trogirskim Kaptolom ugovor o izgradnji kapele sv. Ivana Trogirskog

Don Ivan Delalle blagoslivlja kapelicu sv. Ivana podignutu na mjestu ukazanja sv. Ivana starcu Tudoru





Na dobro vam došla Stivanja 2018.!



Podsjetimo se i publikacije posvećene Danu grada i blagdanu sv. Ivana u kojoj možete ne samo vidjeti nego i pročitati brojne zanimljivosti vezane uz trogirskog zaštitnika i sam grad:









Program proslave Dana grada i blagdana sv. Ivana Trogirskog nalazi se OVDJE.




____________________________________________________
Podijelite sadržaj ovog posta s prijateljima:




srijeda, 24. listopada 2018.

Trogirski Kairos 1928. - 2018.


Ljeto je prol(j)etjelo i vrijeme je za našu prvu jesensku priču. Pa, kad je već jesen stigla - pođimo na  jesensko putovanje kroz vrijeme i vratimo se u jesen 1928. godine kada je don Ivan Delalle u Trogiru, u potkrovlju kuće Stanošević pronašao reljef visok 45 i širok 30 centimetara, o čemu piše u vodiču - Trogir - vodič po njegovoj historiji, umjetnosti i životu:
"Kairos je grčko božanstvo personificirano u mladiću na kugli, s krilima na nogama, s britvom i tezuljom na rukama. Kosu ima sprijeda i nad čelom mu visi jači kovrčak, dok ozada nema. To znači, da kad prođe, nemaš ga za što uhvatiti. Kairos je božanstvo zgodne prilike, prigode, koja kad prođe, više se ne vraća. Relijef je izrađen u bjelkastom mramoru krupnijeg zrna ... Nažalost je oštećen. Nađen je od pisca ovih redaka u jeseni 1928. u kuhinji jedne privatne kuće (vlasništvo benediktinki) i predan kustosu mjesnog lapidarija Roku Sladi - Šiloviću. Relijef je iz I. stoljeća pr. Kr. i spada u lijepu imitaciju čuvenog Kairosa u Sikonu od Lizipa (IV v. pr. Kr.)."


Prvi je o Kairosu, sa znanstvenog aspekta, pisao Mihovil Abramić u članku Novi reljef božanstva Kairos iz Trogira, objavljenom u Vjesniku za arheologiju i historiju dalmatinsku, 1928–1929., u kojem navodi:
"Ulomak relijefa, što ga donašamo na tabli I i na tabli II/2, nadjen je pri kraju 1928. god. u Trogiru zaslugom marljivog sabirača trogirskih starina g. Roka Šilovića"

Trogirskim Kairosom bavio se i Nenad Cambi koji je 1982. u Radovima Filozofskog fakulteta u Zadru objavio članak Kairos, 1988. članak The Relief of Kairos from Trogir u atenskom Praktika tou XII Dietnou sinedriou klasikes arhaiologias, a 1995. u spomenutim Radovima... objavljuje članak Još jedanput o Lizipovim djelima u Dalmaciji. U povodu izložbe u Rimu.

No, u ovom prigodnom, obljetničkom postu nećemo putovati znanstvenim člancima, već ćemo vam pokazati 10 članaka koji su od 1950. do 1970. godine objavljeni u Slobodnoj Dalmaciji, a koji spominju reljef Kairosa.



Krenimo redom - počevši od 1950. godine, kada 24. 3. u Slobodnoj Dalmaciji izlazi članak "Naši spomenici, muzeji i galerije slika u novoj Jugoslaviji" autora Mihovila Abramća. Ulomak posvećen Kairosu, u kojem stoji da je "Trogirski reljef bezdvojbeno najsavršenija kopija izradjena još od ruke grčkog kipara...." donosimo u nastavku:


Slobodna Dalmacija, 24.3.1950.




Sljedeći članak koji spominje Kairosa objavljen je 6. 4. 1950. pod naslovom "Zaštita spomenika kulture u Trogiru", a napisao ga je Mirko Slade - Šilović:


Slobodna Dalmacija, 6. 4. 1950.







29. 10. 1955. godine u Slobodnoj Dalmaciji objavljen je ilustrirani feljton "Kairos - bog ´zgodnog trenutka´" koji navodi da je pronalaskom reljefa s prikazom Kairosa u Trogiru "Dalmacija dobila najvredniju umjetničku uspomenu iz onog davnog vremena, ...":


Slobodna Dalmacija, 29. 10. 1955.




Zanimljivu anegdotu reporter Slobodne Dalmacije je zabilježio u članku "Trogirski anahronizam" objavljenom 22. 6. 1956.:


Slobodna Dalmacija, 22. 6. 1956.



Trostruko izdanje Slobodne Dalmacije u povodu Međunarodnog praznika rada, 1. 2. i 3. 5. 1958. sadrži članak "Reljef Kairosa u Trogiru":

Slobodna Dalmacija, 1., 2., 3. 5. 1958.




Mirko Slade - Šilović 27. 9. 1958. pod naslovom "Utamničeni trogirski Kairosi" piše kako je "..iz potkrovlja gdje je Kairos možda bio zatvoren vjekovima, ... nakon bučnog otkriča prešao u novu tamnicu, tamnicu sa rešetkama, u samostanski polumrak odakle nikad ne izlaze ni njegovi živi stanovnici":


Slobodna Dalmacija, 27. 9. 1958.




Ilustraciju trogirskog Kairosa, uz anegdotu o njegovu pronalasku, objavila je Slobodna Dalmacija 
u rubrici "Dalmatinski kurioziteti" 9. 12. 1961. godine:


Slobodna Dalmacija, 9. 12. 1961.




11. 5. 1963. V. M. piše članak "Suveniri - umjetnine" u kojem se pohvaljuje inicijativa Zadruge likovnih umjetnika Hrvatske - Likum koja je među svojim članovima organizirala izadu suvenira koji bi kao minijature predstavljali istaknute baštinske spomenike na jadranskoj obali:


Slobodna Dalmacija, 11. 5. 1963.




A u članku objavljenom 13. 3. 1964. saznajemo i da je reprodukcija trogirskog Kairosa 
bila izložena na Svjetskoj izložbi u New Yorku:



Slobodna Dalmacija, 13. 3. 1964.





6. 3. 1970. objavljen je kratki članak "Zbirka umjetnina trogirskih benediktinki" s viješću o novom izložbenom prostoru u kojem je smješten Kairos:


Slobodna Dalmacija, 11. 6. 1970.







 Priredila: Maja Maljković Zelalija
Izvori: Hemeroteka Muzeja grada Trogira i
digitalni arhiv Slobodne Dalmacije








 __________________________________

Nadamo se da ste proveli sretne trenutke čitajući ovaj post te da ćete ih 
podijeliti s prijateljima dijeleći ovu objavu na društvenim mrežama:




srijeda, 12. rujna 2018.

Doris Shipway se skitala i snimala, pogledajte što je snimila u Trogiru 1967.!



Doris Shipway (1918. - 2014.) uživala je putovati i fotografirati. Tijekom 50 godina putovanja diljem svijeta snimila je zavidan broj fotografija. Ova talentirana Engleskinja bila je prijateljica Chrisove supruge, a Chris je čovjek koji je, nakon Dorisine smrti, skenirao i organizirao preko 30 000 njenih snimaka! Pokrenuo je i internetsku stranicu wdeod.com na kojoj smo pronašli 14 fotografija snimljenih u Trogiru 1967. godine:
 
 
 













 
 
 
 
 
  Svakako razgledajte i one nastale u Splitu, Zadru, Dubrovniku, Ćilipima, Hvaru,  ... vjerujte nam na riječ - oduševit ćete se! A čisto da vidit što vas čeka, evo njih nekoliko:
 





 
 
 
 
 
 
Nadamo se da smo vam fotografijama Doris Shipway uljepšali dan!
Uljepšajte ga i vi nekom dijeljenjem ovog posta na društvenim mrežama: